CNC4BUY

انواع دستگاه cnc

وبلاگ , دانش صنعت

۲۳ مهر ۱۳۹۹ 604 بازدید
CNC4BUY
انواع دستگاه cnc

انواع دستگاه cnc

انواع ماشین CNC

نخستین ماشین کنترل عددی در سال 1940 اختراع شد؛ زمانی که از موتورها برای کنترل حرکت ابزارهای موجود استفاده می‌شد. با پیشرفت تکنولوژی مکانیزم ماشین آلات نیز با کامپیوترهای آنالوگ و در نهایت کامپیوترهای دیجیتال پیشرفت کرده و منجر به پیشرفت ماشین‌های CNC شد.

دستگاه فرز CNC

دستگاه فرز CNC از طریق برنامه‌هایی اجرا می‌شود که متشکل از دستورات بر پایه اعداد و حروف است و قطعات را در فواصل مختلف هدایت می‌کند. برنامه‌هایی که برای دستگاه فرز به کار برده می‌شود هم می‌تواند بر پایه جی کد باشد و هم زبان برنامه نویسی که توسط تیم تولید نوشته شده باشد. ماشین‌های فرز CNC بنیادی شامل سیستم سه محوره (X، Y و Z) هستند. اما مدل‌های جدید این دستگاه 3 محور دیگر را نیز در خود جای داده اند.

دستگاه تراش CNC

در دستگاه تراش CNC قطعات با ابزارهای قابل تقسیم در جهات دایره‌ای برش می‌خورد. برش‌های دستگاه تراش با تکنولوژی CNC با دقت و سرعت بالاتری انجام می‌شود. این دستگاه برای تولید طرح‌های پیچیده‌ای استفاده می‌شود که با دستگاه‌هایی که به طور دستی راه اندازی می‌شوند قابل انجام نیستند. نحوه کنترل دستگاه فرز و تراش CNC مشابه هم هستند.

دستگاه CNC برش پلاسما

در این دستگاه مواد با تورچ پلاسما برش داده می‌شود. این فرآیند در درجه نخست برای فلزات به کار برده می‌شود؛ اما می‌توان از آن برای سطوح دیگر نیز استفاده کرد. در این دستگاه به منظور تولید سرعت و گرما برای برش فلزات، پلاسما با ترکیب گاز فشرده و قوس الکتریکی تولید نیرو می‌کند.

دستگاه CNC وایرکات

این دستگاه با جرقه‌های الکتریکی قطعه کار موردنظر را در اشکال مختلفی فرم می‌دهد. در این دستگاه تخلیه جریان بین دو الکترود رخ می‌دهد؛ و در نتیجه بخش‌هایی از قطعه کار مورد نظر را حذف می‌کند. زمانی که فاصله بین الکترودها کمتر می‌شود، میدان الکتریکی شدیدتر شده و از عایق قوی‌تر می‌شود. این فرایند باعث می‌شود جریان از دو الکترود عبور کند؛ در نتیجه تکه‌های قطعه کار توسط هر کدام از الکترودها ریموو می‌شود.

دستگاه CNC واترجت

در ماشین‌های CNC واترجت از ابزارهایی است که مواد سخت مثل گرانیت و فلز را با فشار بالای آب برش می‌شود. در برخی از این ابزارها آب با شن یا هر ماده ساینده قوی ترکیب می‌شود. قطعات ماشین‌های کارخانه‌ای اغلب از طریق این فرآیند شکل می‌گیرند. از دستگاه واترجت معمولا برای برش موادی استفاده می‌شود که تحمل مقاومت در برابر حرارت بالای دستگاه‌های دیگر را ندارند. به عنوان مثال از این دستگاه در صنعت هوافضا و معدن استفاده می‌شود. دستگاه واترجت برای ساختارهایی به کار برده می‌شود که به برش‌های پیچیده نیاز دارند؛ زیرا گرم نبودن دستگاه مانع از هر نوع تغییری در مواد موردنظر می‌شود.

مزایای دستگاه سی ان سی

سرعت بالای دستگاه و همینطور کاهش زمان تولید و تنظیمات اولیه ماشین.

 دقت بالا به طوری که اشتباهات تولید و خطای انسانی را به حداقل می‌رساند.

 دستگاه‌های سی ان سی هنگام عملیات نیاز چندانی به نظارت اپراتور ندارند.

 امکان تست برنامه‌های دستگاه CNC قبل از تولید.

 این دستگاه‌ها قابلیت شبکه شدن دارند؛ به طوری که می‌توان چند دستگاه را به صورت گروهی نظارت کرد.

 افزایش راندمان و کاهش ضایعات دستگاه‌های سی ان سی که به سیستم‌های CAM، CAD و CIMJ مجهز هستند را می‌توان از راه دور کنترل و هدایت کرد.

 عیب‌یابی دستگاه سی ان سی به علت آلارم‌های محتلفی که اعلام می‌کند آسان است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هفده =